Alumina planira da modifikuje dva kotla na ugalj i da u njih pored ovog energenta ubacuje 10 odsto RDF goriva.
Cilj je smanjiti potrošnju uglja uz dobijanje više toplotne energije, a usput smanjiti zagađenje životne sredine kroz manju proizvodnju pepela i emisija štetnih gasova.
S obzirom da u Republici Srpskoj ne postoji ni jedno postrojenje za proizvodnju RDF – a, “Alumina” ga planira uvoziti iz EU.
“Prilikom uvoza u svrhu korišćenja RDF na postojećim kotlovima na ugalj vodiće se računa o ekonomskim pokazateljima obuhvatajući kvalitet goriva, ponuda RDF, dužini transporta prilikom isporuke i slično.”
“Prekogranično kretanje otpada i izvještavanje o spaljenim količinama sprovešće se u skladu sa pozitivno pravnim propisima Republike Srpske i zemlje članice EU iz koje se bude RDF nabavljao, odnosno uvozio“, piše u studiji.
U njoj se napominje da bi se uvezeno gorivo koristilo isključivo za vlastite potrebe.
Pored intervencija na kotlovima, biće postavljena i oprema za doziranje, a biće i izgrađeno skladište za RDF.
Od skladišta će se RDF transportovati zatvorenim trakastim transporterima prema kotlovima.
Plan je da se u prosjeku oko 2,5 tone svakog sata miješa sa ugljem.
Ekolozi ogorčeni
Međutim, ispitivanje mogućnosti spaljivanja otpada izazvalo je oštro protivljenje građana i sindikata RiTE koji smatraju da je to nedopustivo.
Denis Žiško iz Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle kaže kako sve ide u pravcu da Bosna i Hercegovina postane spalionica evropskog otpada.
Šta je RDF gorivo možete saznati na ovom linku.
Preuzeto: Capital.ba