“Jedna od predloženih izmjena zakona jeste da se više ne dostavlja saglasnost lokalne zajednice prilikom izdavanja odobrenja za istraživanje.”
“Razlog za ovo je što određeni broj lokalnih zajednica nema uređenu prostorno-plansku dokumentaciju i stručnost za taj posao,” rekao je Esad Salčin, pomoćnik ministra za rudarstvo i geologiju.
“Lokalna uprava se razvlašćuje ovim aktom. Da li je u redu da se odluke vezane za lokalne zajednice donose na nivou Republike Srpske,” pitao je Miroslav Ilić, član “Narodnog Fronta”.
“Geološka istraživanja po svojoj suštini ne zagađuju prirodnu okolinu. Ovaj nacrt zakona se ne odnosi na koncesije i eksploataciju, već samo na geološko istraživanje. Lokalna zajednica treba da bude partner ali država treba da odredi šta je strateška vizija.”
“U Nacrt treba dodati da se materijal dobijen istraživanjem ne može prodati trećim licima, i tako sprečavamo bilo kakve zloupotrebe,” rekao je Cvjetko Sandić, zamjenik direktora Geološkog zavoda RS.
“Lokalna zajednica nije isključena iz ovog procesa. Jasno je navedeno u ovom Nacrtu da je nosilac prava na istraživanje dužan da se obrati lokalnoj zajednici za eventualna ograničenja u geološkim istraživanjima.”
“Dakle lokalna zajednica nije isključena, ali ne može biti ograničavajući faktor,” rekao je vlasnika geološke firme “Georesursi” Boban Jolović.
Posle Javnih rasprava o Nacrtu zakona, i eventualnih izmjena, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske će glasati o usvjanaju.